روغن هسته انگور Grapeseed Oil

فرآیند تولید روغن هسته انگور

روغن هسته انگور چنان که از نامش بر می‌آید از روغنی‌است که از هستهٔ انگور به دست می‌آید. این روغن فاقد سدیم و کلسترول بوده و میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آن تا ۹۰ درصد می‌رسد. خاصیت آنتی اکسیدانی عصاره انگور ۵۰ برابر بیشتر از ویتامین E و ۲۰ برابر بیشتر از ویتامین C است .

 تاريخچه پيدايش محصول

 در طول جنگ جهاني اول بعلت کمبود روغن خوراکي در آلمان و اتريش و مجارستان به روغن هسته انگور توجه شد تا بتواند جوابگوي کمبود باشد. از لحاظ تاريخي ابتدائي ترين کارها در سال ١٥٦٠ ميلادي بر روي روغن هسته انگور انجام شده و اولين گزارش ايجاد کارخانه توليد روغن هسته انگور به سال ١٧٨٠ ميلادي بر مي گردد. در اين صنعت بيشترين قدمت متعلق به ايتاليا بوده و آن هم بخاطر وجود تاکستان هاي زياد انگور و بالاتر بودن حجم توليد مشروب و آب انگور در اين کشور گزارش شده است.

در فرانسه نيز اين ۱۹۱۸ ميلادي بنيان گذاشته شد و در سال ١٩٤٠ – صنعت در حدود سالهاي ١٩١٩ميلادي (در زمان کمبود مواد غذايي در فرانسه) توجه زيادي به اين روغن معطوف گرديد. شناخت محصول بدست مي آيد روغن هسته انگور Vitis vinifera اين روغن از دانه هاي انگور واريته يک روغن خوشمزه و ايده آل براي آماده کردن غذاهاي سرد و گرم است و سالهاست که در آشپزخانه هاي اروپا به خاطر طعم خوش و فوايد بهداشتي آن به روغن هاي ديگر ترجيح داده مي شود. روغن هسته انگور از هسته هاي انگورهايي است که پس از آبگيري براي آب انگور و سرکه مصرف مي شوند و در يک روند سالم جهت استحصال روغن مورد استفاده قرار مي گيرد .

https://naturaloilschile.files.wordpress.com/2014/02/slide1.jpg

روغن هسته انگور صد درصد طبيعي است و هيچ ماده شيميايي به آن اضافه نمي شود اين روغن بر خلاف روغن هاي ديگر دود نمي کند و نمي سوزد. نه تنها بر طعم اصلي غذا تأثير نمي گذارد بلکه اندکي طعم کره اي به آن مي دهد و به همين دليل و آنچه در زير به آن اشاره خواهد شد مورد تحسين همگان قرار گرفته است.  نقش بسيار مؤثري در جلوگيري از امراض E اين روغن منبع سرشاري از ويتامين قلبي دارد و مانع لخته شدن خون در رگها مي شود. مصرف يک قاشق غذا خوري از روغن را تأمين مي کند. روغن هسته انگور داراي E دانه انگور، تقريباً نياز روزانه بدن به ويتامين بالاترين مقدار اسيد لينولئيک يعني ٦٨ تا ٧٦ در صد است. اين اسيد از اسيدهاي چرب بسيار ضروري براي زندگي انسان محسوب مي شود که بدن قادر به توليد آن نيست. اين که نوعي از آنتي اکسيدان هاي بسيار خوب است، pronathrocynidins روغن داراي بافت ها و نسوج بدن را از جراحت و آسيب ها محافظت مي کند و دانه هاي انگور و عصاره آن منبع اصلي اين مواد هستند.

جالب است بدانيم که روغن هسته انگور بطور طبيعي فاقد کلسترول است. ميزان کلسترول مضر HDL اين روغن در حالي که خاصيت افزايش کلسترول مفيد و تري گليسيريد ( نمک هاي آلي حاصل از ترکيب گليسيرين و LDL يا اسيدهاي چرب) را کاهش مي دهد و به همين دليل راهي مناسب براي پايين آوردن چربي هاي اشباع شده است و در نتيجه سبب کاهش خطرات ناشي از بيماري هاي قلب و عروق خصوصاً تصلب شرائين مي شود. اين روغن به خاطر خاصيت نرم کنندگي، در صنايع آرايشي و بهداشتي مصارف فراواني دارد. از اين روغن براي حالت دهنده مو استفاده مي شود که حاصل آن موهاي پر پشت و براق و با قدرت رشد خوب و به لطافت تارهاي ابريشم خواهد بود. براي تهيه ماده اوليه اين روغن کشت مخصوصي صورت نمي گيرد و از سوي ديگر بااستفاده از هسته انگور مانع از آلودگي محيط زيست مي شود. از اين روغن در سالادها و انواع غذاها ، براي تهيه شيريني ، گريل و سرخ کردن استفاده مي شود. درجه حرارت مناسب براي روغن دانه انگور از ساير روغن ها مثل روغن زيتون، کنجد و کانولا بيشتر است. چنانچه غذاي تهيه شده با روغن هسته انگور را در يخچال نگهداري کنيم روغن آن سفت و سخت نمي شود. مصرف اين روغن بسيار اقتصادي تر از ساير روغنهاست، چرا که فقط نصف تا ثلث روغن هسته انگور در مقايسه با روغن هاي ديگر براي پخت و پز مورد نياز است. اين روغن گياهي جايگزين مناسبي است براي ساير روغن ها که در تهيه سالاد و انواع پخت و پز و حتي تهيه شيريني استفاده مي شوند .

http://www.essentialoil.in/blog/wp-content/uploads/2013/11/grape-seed-oil.jpg

مصارف و کاربردهاي روغن هسته انگور

۱- مصرف خوراکي: روغن دانه انگور براي پختن و سرخ كردن و تهيه سس سالاد ايده آل است.

٢- صنعت رنگ: بعنوان نيمه خشک شونده يا خشک شونده در صنايع رنگ مورد استفاده قرار مي گيرد و مي توان از آن در صنايع لاک والکل سازي استفاده کرد.

 ٣- صنعت لاستيک سازي: بعنوان جايگزين اسيد استئاريک در صنايع لاستيک سازي استفاده مي شود.

 ٤- صنعت کاغذ سازي: بعنوان روغن مورد مصرف در صنايع کاغذ سازي استفاده ميشود.

 ٥- صنعت نساجي: روغن هسته انگور پس از سولفونه شدن در بخش رنگرزي استفاده مي شود.

 ٦- صنعت داروسازي: براي تهيه محلول هاي هيپودرميک بجاي روغن زيتون در صنايع داروسازي استفاده مي شود.

 ٧- صنعت داروسازي: در مرحله صمغ زدائي از روغن در صنايع داروسازي استفاده مي شود.

 ٨- صنعت هواپيمايي: براي روغن کاري موتور هواپيما بجاي روغن کرچک و در روان سازي استفاده مي شود.

 ٩- مواد آرايشي: در تهيه مواد آرايشي و مواد تقويت کننده مو استفاده مي شود.

اهميت كالا در دنياي امروز:

در حال حاضر، حدود ٩٠ درصد روغن مصرفي كشور از خارج از كشور تأمين مي شود. به همين دليل ، توجه به ضايعات و هسته هاي ميوه هاي فرآوري شده اي مثل مركبات، انگور، سبوس برنج و ذرت و در مجموع هر حركت جديدي در جهت يافتن منابع غذايي جديد مي تواند در كاهش وابستگي شديد كشور موثر باشد. روغن دانه انگور سال هاست كه در كشورهاي پيشرفته به خاطر طعم خوش و داشتن درجه حرارت بالا در پخت وپز به روغن هاي ديگر ترجيح داده شده و مصرف مي شود. دانه انگور پس از آنكه آب انگور را براي تهيه كردن سركه مي گيرند، گرفته مي شود روغن دانه انگور، جايگزيني مناسب براي روغن هاي ديگر است؛ زيرا طعم طبيعي غذا را نگه مي دارد. درجه حرارت پخت و پز مناسب با روغن دانه انگور ١٨٠ درجه سانتي گراد است و در صورت رسيدن به ٢٥٠ درجه،روغن دود مي كند كه اين درجه حرارت بسيار بالاتر از درجه اي است كه روغنهاي ديگر در آن به دود كردن مي افتند. در نتيجه مي توان اين روغن را بدون آنكه بسوزد يا دود كند براي سرخ كردن، كباب كردن و پختن غذا به كار برد. پس از پختن يا سرخ كردن غذا با روغن دانه انگور مي توان با باقيمانده همان روغن غذاي ديگري تهيه كرد، بدون اينكه روغن طعم ماندگي پيدا كرده باشد. بررسي هاي انجام شده در مورد اين روغن نشان مي دهد كه هضم روغن دانه انگور برخلاف بقيه روغن ها سنگين نيست و طعم اصلي غذا را تغيير نمي دهد و از خود چربي برجاي نمي گذارد.

روغن دانه انگور با دارا بودن بدون آنكه در يخچال نگهداري شود تازه مي ماند. E مقدار فراواني از ويتامين همچنين غذاي تهيه شده با روغن دانه انگور را چنانچه در يخچال نگهداري كنيم، روغن آن مثل روغن هاي ديگر سفت نمي شود. روغن دانه انگور صد در صد طبيعي است و هيچ ماده شيميايي به آن افزوده نشده است. کشورهاي عمده توليد کننده و مصرف کننده روغن هسته انگور  کشورهاي عمده توليد کننده روغن هسته انگور عبارتند از: فرانسه، استراليا، شيلي،آمريکا، اسپانيا، ايتاليا و آرژانتين كشورهاي فوق به دليل داشتن كارخانجات توليد شراب جزء توليدكنندگان توليد روغن هسته انگور محسوب مي شوند و در زمينه سابقه طولاني دارند. اين محصول در سراسر جهان مصرف مي شود ولي در كشورهاي اروپايي و آمريكايي بيشتر مصرف مي گردد.

فرايند روغن کشي و تصفيه روغن :

١- مواد اوليه جهت روغن کشي  انگور: در آثاری كه از قرون گذشته به جای مانده و به دست ما رسيده است معلوم مى شود طرفداران كتب بقراط كه چند صد سال پيش از ظهور مسيح زندگانى مىكردند از انگور برای معالجه امراض استفاده می نمودند. انگور ميوه هاي است حاوي ويتامين هاي آ، ب و ث كه مقاديري منيزيم، كلسيم، آهن، فسفر، پتاسيم و ميلي گرم منگنز، / ٦١ كالري، ٦٦ / آلبومين نيز دارد.اين ميوه همچنين براي درمان يبوست، عوارض رماتيسم، كم خوني و حتي پيشگيري از ابتلا به سرطان سودمند است. مطالعات اخير نشان مي دهد كه اين ميوه در پيشگيري از سرطان هايي چون سرطان پروستات، سرطان ريه، سرطان كبد و سرطان سينه مؤثر است. اين ميوه همچنين صاف كننده و خونساز است.

انگور قند خون را تنظيم ميكند و به گفته كارشناسان تغذيه انگور قرمز براي تصفيه خون و خونسازي از انگور سبز مؤثرتر است. لذابراي افرادي كه قند خون آنها پايين است، مصرف اين ميوه مفيد است. علت ضد سرطان بودن اين ميوه خاصيت ضد عفوني كنندگي آن است. براي افرادي كه دردوره نقاهت يك بيماري هستند و يا ضعف عمومي بدن دارند و در نتيجه قدرت دفاعي بدن آنها كاهش يافته، مصرف انگور، آب هويج، سيب و هلو توصيه مي شود. همچنين لازم به ذكر است كه همانطور كه در بالا گفته شد انگور حاوي مقادير زيادي پتاسيم است كه مي تواند ضعف بدن را جبران كرده و به كنترل فشار خون كمك كند. اين ميوه براي سلامت قلب، ريه و كليه ها مفيد است و به علت داشتن املاح و مواد معدني ملين و مدر است. مصرف اين ميوه براي افراد مبتلا به نقرس (اوره بالا درخون) توصيه مي شود. همچنين يبوست كه بي اشتهايي، نفخ، سر درد و تشنگي مفرط و بوي بد دهان را در پي دارد، با خوردن آب انگور تازه قابل معالجه است.كشمش نيز خاصيت تقويت كنندگي دارد و دم كرده آن براي نرم كردن سينه و تسكين درد گلو مفيد است. براي افرادي كه چربي خون بالا دارند نيزمصرف غوره توصيه مي شود. غوره همچنين خاصيت ضد عفوني كننده دارد و مصرف آن به همراه سالاد براي لاغر شدن مفيد است.در عين حال مصرف غوره به تنهايي براي معده مضر است.  انگور از نظر ارزش غذايي و خواص بهداشتي ، داراي سودمندي هاي بسياري است. ازمهمترين مواد قندي موجود در حبه هاي انگور تازه ، ساکارز ، گلوکز و دکستروز مي باشد. از اسيدهاي آلي اسيد فرميک ، اسيد ماليک ، اسيد سيتريک و اسيد تارتاريک را مي توان نام برد. نمک هاي کاني مانند آهک ، منيزيم ، آهن ، منگنز ، سيليس وجود دارد. مقدار انرژي موجود در هر ١٠٠ گرم انگور تازه ٦٧ کيلوکالري است.

مهمترين مراکز کشت انگور در ايران استان مرکزي، فارس، خراسان و آذربايجان غربي ميباشند. تفاله انگور: تفاله انگور يك پسماند ليگنو سلولزي و باقيماندة فرآيند آب گيري از ميوه انگور است. در تفاله انگور شصت و دو درصد پتاسيم ، منگنز، كلسيم ، منيزيم ، سديم ، اكسيد آهن و منيزى ، كلر، سيليس۲ درصد، آسيد فوسفريك ، يد، آرسنيك ١٧ درصد وجود دارد. تفاله انگور حدود بيست درصد /١٨٢وزن مرطوب ميوه اوليه را تشكيل ميدهد. به طور معمول اين پسماند در زمين مدفون مي شود. اما ا ین روش علاوه بر هزينه بر بودن باعث مشكلات زيست محيطي نيز مي شود. از طرفي به دليل ميزان پروتئين و هضم پذيري پايين، كاربرد مستقيم تفاله به عنوان خوراك دام چندان مناسب نيست.

بنابراين در سال هاي اخير توجه محققين به بازيافت محصولات مفيد از تفاله انگور و بهبود كيفيت آن براي خوراك دام جلب شده است. ميزان توليد انگور در كشور در سال ٢١٥٠ ،١٣٧٦ هزار تن بوده است و مقدار قابل توجهي از آن جهت توليد آب انگور در كارخانجات صنايع تبديلي مورد استفاده قرار گرفته است.  تركيب شيميايي تفاله انگور به طور قابل توجهي نسبت به نوع انگور و نوع فرآيند آبگيري (پرس داغ يا سرد) متغير است. اما به طور كلي تفالة انگور حاوي مقادير نسبتا زيادي قند (عمدتاً، گلوكز، فروكتوز و ساكارز)، تارتارات، آنتوسيانين و فيبر خام است كه مي توان آنها را بازيابي و مورد استفاده قرار داد. از تفاله انگور مي توان با تخمير حالت جامد يا غوطه ور اتانول توليد كرد. تفاله انگور از نظر ميزان تاتارات خيلي غني است. پس از تخمير الكلي تفاله، تارتارات موجود در پسماند را مي توان با آب داغ استخراج كرد. تفالة انگور منبع خوبي از آنتوسيانين ها است. آنتوسيانين ها رنگدانه هاي طبيعي موجود در ميوه ها و سبزيجات هستند. اين  رنگ قرمز از خود نشان داده و مي توانند در بعضي مواد غذايي با – بين ٣ pH رنگدانه ها در محدودة اسيديتة بالا مورد استفاده قرار گيرند .

فيبر خام موجود در تفالة انگور را به دو صورت مي توان مورداستفاده قرار داد. صورت اول هضم بي هوازي آن براي توليد متان است و صورت غني سازي آن از نظرميزان پروتئين و استفاده از آن به عنوان خوراك دام است.. تركيب اسيدهاي چرب استخراج شده از آن شامل اسيد ميريستيك،پالمتيك، استئاريك، اولئيك و لينولئيك است بالاترين مقدار آن اسيد لينولئيك است. ميزان كل۸۶رصد مي باشد. – ١٢ و ٨٧ – اسيدهاي چرب اشباع شده و غير اشباعي هسته انگور به ترتيب ١٣هسته انگور هاي قرمز حاوي روغن بيشتري نسبت به انگورهاي سفيد مي باشند. بر طبق گزارشات داده هسته هاي انگور مربوط به نواحي آب و هوائي گرم حدودا حاوي ٣٠ درصد روغن و انواع مربوط به آب هواي سرد حاوي ١٠ درصد روغن بوده اند.

http://www.cureforbaldnesss.com/images/grape-seed-oil-for-hair.jpg

فرايند روغن کشي و تصفيه روغن :

١- دانه هاي روغني از هنگام برداشت تا بدست آمدن محصول نهايي (روغن) مراحل ختلفي را پشت سر مي گذارند. مراحل اوليه شامل جداسازي دانه از اضافات، اک کردن دانه و آماده سازي دانه براي روغن کشي است که پس از اين مراحل، روغن شي از دانه انجام مي شود. پس از طي اين مراحل بر روي روغن خام بدست آمده راحل مختلف تصفيه انجام مي شود. در بخش تصفيه مواد مختلفي از روغن حذف مي گردد و در اين مرحله بعضي از مواد مفيد نيز به مقدار کم خارج مي گردند اين مراحل شامل خنثي سازي، بوزدائي، رنگ زدائي، هيدروژناسيون و فرايندهاي تکميلي است.

 ٢- جداسازي هسته انگور از ضايعات کارخانه آب انگور گيري : هسته انگور از ضايعات کارخانجات آب انگور بدست مي آيد و به لحاظ چسبندگي که ين تفاله و دانه وجود دارد، جداسازي مشکل است و روشهاي مختلفي پيشنهاد مي شود:

 ١. روش مورد استفاده در مقياس آزمايشگاهي: از بستر سيال براي جداسازي استفاده مي شود. با اسيد کلريدريک رقيق تفاله شويي انجام مي شود تا چسبندگي شديد هسته و تفاله کاهش يابد. مخلوط شسته مي شود و سپس در بستر سيال قرار مي گيرد تا هسته ها جدا شوند. در صورتي که غلظت اسيد زياد باشد به علت تخريب و تجزيه مواد آلي مخلوط تفاله وهسته به شکل خميري در مي آيد.

 ٢. استفاده از تفاله مرطوب: تفاله مرطوب از يک خلال کن معمولي عبور مي کند سپس از دستگاه رنده سيب عبور داده مي شود تا تفاله به اجزاء ريزتر تقسيم شده و هسته بيشتري آزاد مي شود. بعد از طي اين مراحل تفاله وارد سيني لرزان مجهز به دمنده مي شود.

 ٣. براساس تفاله خشک: تفاله توسط خشک کن خشک مي شود سپس وارد خرد کن غلطکي مي شود و به قطعات ريزي تبديل مي شود .مخلوط تفاله وهسته به سمت سيني لرزان ارسال شده و باعث جداسازي جزئي مي شود و جداسازي نهايي به کمک دمنده نجام مي گيرد.

انتخاب خشک کن: براي خشک کردن تفاله ها از روش مداوم استفاده مي شود زيرا:

١. دستگاه کوچکتر است.

٢. رطوبت محصول از يکنواختي بيشتري برخوردار است.

 ٣. هزينه خشک کردن بر واحد محصول کم است. از بين خشک کن هاي مداوم، خشک کن دوار غير مستقيم را انتخاب مي کنيم که جريان مسو يا ناهمسو باشد. با توجه به اينکه تفاله به مصرف خوراک دام يا طيور مي رسد و حفظ خصوصيات فيزيکي و شميايي آن ضروري است لذا جريان همسو براي عمليات خشک کردن انتخاب مي شود.

٣- آماده سازي دانه هاي روغني :

شامل قسمت هاي توزين، تميز کردن، خرد کردن و واجد شرايط کردن دانه ها براي روغن کشي(پختن) و پرک کردن(فيلک کردن) است. اعمال خشک کردن و پوست گيري نيز مي تواند برحسب فرآيند و دانه اي که روغن کشي مي شود به اين مراحل اضافه مي شود.

١. تميز کردن: چون هسته انگور از ضايعات کارخانجات آب انگور گيري بدست مي آيد نيازي به اين مرحله ( جداکردن خار وخاشاک و…) نيست.

 ٢. خردکردن هسته: پس از جداسازي هسته مرحله خردکردن انجام مي شود. بهترين راندمان و کيفيت روغن کشي زماني بدست مي آيد که از دانه بندي با مش ٢٠ AW- انجام شود. آزمايشات روغن کشي با استفاده از دستگاه سوکسله و حلال ٤٠٦ صورت گيرد. AoAc براساس١٠,١٦٧

٣. عمل پختن:

 براي سهولت در آزاد شدن چربي در فرايند پرس مکانيکي عمل حرارت دادن بکار برده مي شود. رطوبت نقش مهمي در واکنش پختن دارد و بدون رطوبت کافي عمل پختن بخوبي انجام نمي شود. آب يا بخار يا هردو معمولا براي افزودن رطوبت مصرف مي شود. دستگاههاي معمول براي پختن دانه هاي روغني ، ديگ هاي پخت استوانه اي عمودي يا افقي است. فرايند پختن شامل دو مرحله پختن مرطوب و سپس خشک کردن (تا حد رطوبت ٣ درصد) است.

در دستگاه هاي عمودي (دودکش مانند) دانه ها در يک مخزن پخته و خشک مي شوند. دستگاه هاي افقي براي پختن بوده و خشک کردن فقط در تانک افقي جداگانه انجام مي شود. مزيت دستگاه هاي افقي پخت بر دستگاه عمودي اين است که در ديگ هاي افقي ماده خام به سرعت به درجه حرارت مورد نظر مي رسد در حالي که در ديگ هاي دود کشي زمان بيشتري لازم است. آنزيم ها مدتي فعاليت داشته و اين امر سبب افت کيفيت روغن و کاهش ارزش غذايي کنجاله مي شود يا موادي آزاد کند که کاتاليست هيدروژناسيون را غير فعال کند. اگر آنزيم ها در ماده وجود داشته ويا به دلايلي دستيابي به زمان کافي براي نگهداري در دستگاه پخت ميسر نباشد، استفاده از دو ديگ افقي که بطور رديفي قبل از خشک کن قرار گرفته اند، مي تواند مفيد باشد. در ديگ هاي افقي امکان اينکه قدري از ماده خام بتواند به سرعت به سمت انتهاي تخليه دستگاه حرکت کرده و قبل از پختن کامل از دستگاه خارج شود، وجود دارد.

 ٤- استخراج روغن:

استخراج روغن به سه طريق زير در صنايع متداول است:

١. فشردن يا پرس کردن

٢. استخراج با حلال

٣. استخراج بوسيله پيش پرس و سپس توسط حلال

١. فشردن يا پرس کردن: به دو روش سرد يا گرم يا ترکيبي از اين دو استفاده میشود در روش پرس به دليل دماي بالاي عمليات، روغن تا حدي مي سوزد و همين مر باعث ضربه زدن به کيفيت روغن گرديده و رنگ روغن کدر مي شود. به همين ليل روش حلال به روش پرس ترجيح داده مي شود. در استخراج روغن از هسته %٢- انگور روش پرس کاربرد دارد. چربي مايع يا روغن خارج شده از پرس داراي ١٥ماده جامد غير چرب است که معمولا در دو مرحله از روغن خارج مي شود، ابتدا در تانک ته نشین مواد جامد ته نشين شده و جدا مي شوندو سپس روغن از يک فیلترپرس قاب-صفحه عبور کرده و صاف مي شود .

٢. استخراج با حلال: به دليل پايين بودن درجه حرارت هنگام استخراج با حلال روغن حاصله بهتر از روغن استخراج شده توسط اسکروپرس است که عمل استخراج در درجه حرارت بالاتري انجام مي شود. حلال مقداري از ناخالصي ها را که در هنگام پرس کردن با روغن خارج نمي شود، در خود حل مي کند. بنابراين روغن استخراج شده با حلال داراي مقدار بيشتري ناخالصي در مقايسه با روغن استخراج شده با اسکروپرس است.

 ٣. در يک کارخانه استخراج روغن ، هدف کاهش روغن باقيمانده در ماده جامد تا حداقل ممکن است. اين مقدار کمتر از يک درصد و مقدار مطلوب نيم درصد است. در واقع آخرين قسمت روغن قابل استخراج از مواد جامد اصولاً روغن نبوده بلکه فسفاتيدها و ترکيبات غير گليسريدي است.

 ١- مکانيزم استخراج با حلّال: ابتدا حلال گرم شده و روي دانه هاي خرد شده حرکت کرده و روغن را از اين دانه ها جدا مي کند. سپس بوسيله عمليات تقطير مکرر از يکديگر جدا مي گردند. سپس روغن با بخار آب تماس گرفته تا مقدار حلال باقيمانده در آن نيز خارج گردد. با اين روش از هسته انگور ١١ تا ١٢ درصد مي توان روغن کشي کرد. روغن استخراج شده به روش حلال داراي اسيديته پايين و رنگ روشن تري نسبت به روغن استخراجي به روش فشاري است. عمليات روغن کشي به روش حلال به دو صورت پيوسته و ناپيوسته صورت مي گيرد. در روش پيوسته ، سبدي است که حلال در حاليکه سبدهاي حاوي دانه هاي روغني در حال چرخش متوالي هستند از بالا بر روي آن ريخته شده و روغن استخراج مي شود و بعد از اين که حلال بازيابي شد دوباره وارد استخراج کننده مي شود.

در روش ناپيوسته:

چند تانک که بصورت افقي يا عمودي قرارگرفته اند. در نوع عمودي اختلاط روغن با حلال توسط بهم زدن و در نوع افقي در اثر حرکت دوراني روغن با حلال مخلوط مي شود و سپس روغن و حلال که ميسلا ناميده مي شود از صافي عبور داده شده و بعد از عبور از سانتريفوژ براي جدا کردن ذرات جامد، ميسلا وارد دستگاه تقطير شده تا حلال از روغن جدا گردد. حلال مناسب حلالي لست که فقط حلال روغن و چربي باشد و سبب انحلال مواد ديگر و تغييرات نامطلوب در کيفيت روغن نشود. در مورد روغن هسته انگور در صورت ٤ مي رسد.

تتراکلريد کربن براي / ٣ به ٥ / استخراج با الکل اتيليک عدد اسيدي از ٥ روغن هسته انگور بعنوان حلال استفاده مي شود. يکي از مسائل مهم در استخراج با حلال، بازيابي حلال از مخلوط روغن و حلال مي باشد که بايست حلال به ساده ترين و اقتصادي ترين روش بازيابي شود. در استخراج روغن هسته انگور با پرکلرواتيلن از روغن از تقطير با بخار آب که درواقع يک تقطير آزوتروپي است استفاده مي شود. ولي بازيابي حلال از آب بخاطر مساله ايجاد آزوتروپ بسيار پر هزينه است. استخراج بيشتر روغن در خلا صورت مي گيرد لذا دستگاه استخراج کوماگاوا به دستگاه سوکسله ترجيح داده مي شود. اشاره شده است.

ET٢O در مقالات زيادي براي استخراج روغن هسته انگور به حلال باقيمانده در ET٢O اين حلال قادر به استخراج روغن است ولي براي خارج ساختن ET٢O روغن پس از تبخير حلال احتياج به سولفات سديم مي باشد تا بتوان روغن را از به طور کامل جدا کرد. دو حلال ديگر فورفورال و استن مي باشد که سبب پايين آوردن اسيديته روغن و رنگ بري از آن مي شود. بدليل سادگي استفاده در عمليات و سادگي بازيابي استفاده از اين حلال اقتصادي است.  اکثر کارخانجات روغن در ايران به دليل کمبود ومواد اوليه با ظرفيت تمام خود کار نمي کنند بنابراين هر کارخانه روغن مي تواند از هسته انگور در کنار ساير دانه هاي روغني، روغن استخراج نمايد. براي روغن کشي از هسته انگور بايد تجهيزاتي به کارخانجات روغن موجود در ايران که بيشتر از دانه هاي روغني سويا و پنبه دانه روغن مي گيرند اضافه شوند. اين تجهيزات شامل دستگاه هايي براي جداسازي هسته انگور مي باشد. سالن جداسازي، سيلوي ذخيره تفاله، خشک کن از نوع دوار، خرد کن از نوع غلتکي، سيني لرزان، دمنده، سيلکون و سيلوي ذخيره دانه.

 ٢- استخراج بوسيله پيشپرس توسط حلال: بسياري از دانه هاي روغني که روغن زياد دارد هنگام استخراج مستقيم با حلال بطور نا مطلوبي خرد مي شوند و بايد قسمتي از روغن موجود در اين دانه ها توسط پرس کردن مقدماتي در اسکروپرس ها خارج و سپس باقيمانده روغن را توسط استخراج با حلال خارج کرد. در اين روش هسته را کاملا خرد مي کنند و به شکل پودر در مي آورند و سپس عمل استخراج با حلال را انجام مي دهند. پس از جداسازي هسته از تفاله و پس ١٢ % آب مخلوط مي گردد و – از خشک کردن آن را به شکل ريز درآورده و با ١٠ همزمان گرم مي شود و سپس فشار دهي انجام مي شود. چربي ها و روغن هاي خام حاوي ترکيبات و مواد طبيعي هستند که بر روي مشخصات ظاهري، طعم، بو، و بخصوص پايداري و ماندگاري روغن تأثير منفي دارند. لذا ضروري است روغن ها قبل از مصرف تحت فرايند پالايش و تصفيه قرار گيرند تا کليه ناخالصيها و ترکيبات مضر از آنها جدا شوند. در طي مراحل تصفيه روغن مواد ناخالصي از جمله اسيد هاي چرب آزاد، مواد رنگي، مواد پروتئيني، هيدرات هاي کربن و مواد صمغي حذف مي گردند.

 فرايند تصفيه روغن شامل مراحل صمغ گيري، خنثي سازي، بي رنگ کردن و بي بو کردن است.

١- مراحل فرايند تصفيه روغن

 ۱-صمغ گيريهدف از عمليات صمغ گيري جداسازي تقريباً کامل فسفاتيدها و ساير صمغ ها از روغن خام است. صمغ ها در حالت خشک (بدون آب) در روغن خام محلول هستند اما بر اثر هيدراته شدن و جذب آن به صورت رسوباتي نامحلول در روغن ته نشين مي شوند. فرايند صمغ گيري با اضافه کردن مواد شيميايي نظير اسيد فسفريک تسريع مي شود. اسيد فسفريک سرعت هيدراته شدن صمغ ها را افزايش مي دهد و زمان ته نشيني وجداشدن آنها را کوتاه تر مي کند. در طي عمليات صمغ گيري بايد به کمک ميکسرهاي مناسب زمان و فرصت کافي براي اختلاط آب، اسيد فسفريک و روغن فراهم مي شود و سپس فسفاتيدهاي هيدراته که سنگين تر از فاز روغني هستند را توسط جداکننده هايي که با مکانيسم نيروي گريز از مرکز کار مي کنند مي توان جداسازي نمود.

٢) خنثي سازيدر طي دوران نگه داري دانه ها و ميوه هاي روغني از زمان برداشت تا زمان استحصال روغن بر اثر فعاليت آنزيمها همچنين برخي ميکرو ارگانيسمها ، چربي موجود در دانه يا ميوه هيدروليز شده و به اسيد چرب آزاد و گليسرول تبديل مي شود. اين اسيدهاي چرب آزاد در طي فرايند استخراج روغن به همراه روغن خام استحصال مي شوند. در طي فرايند تصفيه لازم است که اسيدهاي چرب آزاد از روغن خام جدا شوند که اين فرايند که به خنثي سازي معروف است به دو صورت شيميايي و فيزيکي قابل انجام است که نوع شيميايي آن بيشتر متداول است.

 فرايند خنثي سازي شيميايي شامل سه بخش است:

١- اضافه کردن يک ترکيب قليايي همچون سود به روغن به منظور خنثي کردن اسيدهاي چرب آزاد  ٢- شستشوي روغن خنثي شده به منظور حذف بقاياي صابون موجود در آن ٣- خشک کردن روغن خنثي شده به منظور حذف بقاياي رطوبت موجود در آن مخلوط کردن روغن با محلول قليايي سود باعث تبديل شدن اسيدهاي چرب به نمک سديم اسيدهاي چرب که صابون نام دارد مي شود.

محلول صابون در آب از روغن سنگين تر است و لذا بوسيله جداکنندههاي با مکانيسم گريز از مرکز از روغن جدا مي شود. غلظت و ميزان سود مصرفي در اين مرحله بر روي کاهش رنگ روغن نيز مؤثر است و کمکي به فرايند بعدي تصفيه، يعني بي رنگ کردن مي باشد. محصول جانبي اين قسمت صابون خام يا خلط صابون مي شود. در بخش ديگر از عمليات به منظور حذف باقيمانده صابون موجود در روغن لازم است آن را با آب گرم شستشو دهيم. در اين بخش به کمک ميکسرهاي مناسب روغن با آب گرم مجاور مي شود و بقاياي صابون به فاز آبي منتقل مي شود و به کمک جداکننده هاي مخصوص صابون محلول در آب از روغن جدا مي شود. در بخش نهايي باقيمانده رطوبت موجود در روغن که ناشي از عمليات صمغ گيري، خنثي سازي و شستشو است از روغن حذف مي شود. اين کار در سيستم هاي خشک کن تحت خلاء انجام مي پذيرد.

مراحل فرايند صمغ گيري و خنثي سازي:

 ١- گرم کردن روغن  ٢- تزريق اسيد فسفريک  ٣- اختلاط  ٤- تزريق قليا  ٥- اختلاط ٦- جداسازي صابون تشکيل شده از روغن خنثي  ٧- تزريق آب گرم ٨- اختلاط  ٩- سانتريفوژ شستشوي اوليه  ١٠ – تزريق آب گرم  ١١ – اختلاط ١٢ – سانتريفوژ شستشوي ثانويه  ١٣ – خشک کردن تحت خلاء

 ٣) بي رنگ کردن

در اين مرحله ترکيبات عامل رنگي به همراه برخي از ناخالصيهاي ديگر از روغن جدا مي شوند. اين فرايند اساسا يک عمل جذب فيزيکي است که رنگدانه ها از طريق جذب در يک جاذب که معمولا خاک رنگ بري است از روغن جدا مي شوند. عمليات رنگ بري به دو صورت مداوم و غير مداوم است. معمولا اين عمليات در مخازن تحت خلاء مجهز به همزن انجام مي پذيرد. در پايان اين عمليات مخلوط روغن و خاک رنگ بر، به وسيله سيستم هاي فيلتر پرس صاف شده و خاک رنگبر از روغن جدا مي شود.

 مراحل فرايند رنگبري:

١-گرم کردن روغن خنثي شده تحت خلا  ٢- تهيه سوسپانسيون خاک رنگبر و روغن خنثي شده ٣- پمپ کردن سوسپانسيون خاک رنگبر و روغن خنثي شده به داخل مخزن رنگي  ٤-عمليات رنگبري در درجه حرارت بالا و تحت خلا  ٥- خنک کردن  ٦- فيلتر پرس

٤) بي بو کردن

روغن ها و چربي هاي خام داراي بو و طعم نامطلوبي است که بر اثر عوامل مختلفي از جمله فعاليت آنزيم هاي موجود در دانه و ميوه هاي روغني ايجاد شده اند. عمده اين ترکيبات عبارتند از اسيد هاي چرب آزاد، لاکتون ها و ترکيبات حاصل از اکسيداسيون. اين ترکيبات اکثراً فرار هستند و در طي اين عمليات به کمک تزريق حباب هاي بخار زنده به داخل روغن از آن جدا مي شود. عمليات بي بو کردن معمولا تحت خلاء شديد انجام مي شوند تا هم باعث جداسازي ترکيبات فرار شود و هم از اکسيداسيون و هيدروليز روغن در دما بالا جلوگيري شود.

در واقع به کمک سه عامل خلاء، دماي بالا و تزريق مستقيم بخار، ترکيبات فرار عامل بو و طعم نامطلوب از روغن جدا شده و روغن بي بو مي شود.

 مراحل فرايند بي بو کردن:

 ١- ورود روغن بي رنگ  ٢- گرم کردن تحت خلاء ٣- تزريق بخار  ۴ افزودن افزودني هاي مجازحداقل تجهيزات مورد نياز خط توليد روغن هسته انگور مخازن نگهداري روغن خام و نيمه تصفيه از جنس کربن استيل مي باشد.

 مرحله صمغ گيري و خنثي سازي روغن خام:

 ١-مرحله اسيد زني به روغن خام ٢- مخلوط کن  ٣- مرحله خنثي سازي (soapstock)  ٤- جداکننده جهت جداسازي روغن و خلط صابوني (Knife mix) ( ٥- ميکسر (آب گرم بدون سختي حدود ٩٠ درجه سانتي گراد  ٦- مبدل حرارتي(جهت جبران افت حرارتي روغن)  ٧- جداکننده شستشوي اوليه  ٨- خشک کن تحت خلاء

مرحله رنگبري:

 ١- مخزن روغن خنثي شده  ٢- تجهيزات سيستم تزريق جاذب رنگ بر(خاک تونسيل، کربن فعال)  ٣- پمپ  ٤- مخزن مخصوص رنگ بري روغن خنثي شده  ٥- فيلتر پرس  ٦- سيستم خلا

مرحله بي بو کردن :

مخزن روغن فراوري شده مراحل قبل ٢- مبدل حرارتي ٣- برج بي بو کردن روغن فراوري شده ( سيستم بالانستانک، سيستم هواگيري، تزريق بخار) ٤- مبدل حرارتي(سيستم خنک کننده روغن که مي تواند در داخل برج باشد) ٥- پمپ ٦- فيلتر ٧- مخزن ذخيره روغن بو گيري شده ٨- سيستم افزايش افزودني هاي مجاز مرحله پر کردن و بست

http://www.essentialoil.in/blog/wp-content/uploads/2013/11/grape-seed-oil.jpg

خواص روغن هسته انگور

ارزش غذايي و درماني انگور متجاوز از هزاران سال پيش شناخته شده است. سابقه مصرف اين ميوه به حدود شش هزار سال پيش نزد مصريان مي‌رسد. بعدها اروپاييان از عصاره انگور براي بهبود بيماري‌هاي چشم و پوست بهره گرفتند. رفته رفته كاربرد درماني آن وسيع‌تر شد، به طوري كه از برگ‌هاي آن براي جلوگيري از خونريزي، التهاب و امراضي نظير بواسير استفاده گرديد. انگور نارس براي درمان گلو درد و كشمش براي رفع يبوست توصيه مي‌شد. امروزه انگور تازه براي درمان بسياري امراض نظير سرطان، عفونت چشم، پوست و بيماري‌هاي كليه و كبد تجويز مي‌شود. در اين راستا جالب است بدانيد تحقيقات جديد بيانگر اين موضوع مي‌باشند كه بسياري از خواص درماني انگور بدون شك مرتبط با هسته آن است.
مهم‌ترين ويژگي هسته انگور، خاصيت بالقوه آنتي‌اكسيداني موجود در آن است، به طوري كه خاصيت آنتي‌اكسيداني آن چندين برابر ويتامين C و ويتامين E كه آنتي‌اكسيدان‌هاي بالقوه هستند، در نظر گرفته مي‌شود. آنتي‌اكسيدان‌ها موادي هستند كه راديكال‌هاي آزاد (مواد مضر در بدن) را تخريب مي‌كنند. راديكال‌هاي آزاد در واقع يون‌هاي اكسيژني هستند كه با جذب بعضي الكترون‌ها در سطح سلولي موجب صدمه زدن به DNA سلول و در نهايت تخريب آن مي‌شوند. راديكال‌هاي آزاد به طور طبيعي در بدن توليد مي‌گردند، اما اين روند با افزايش سن، تشديد مي‌شود. همچنين بعضي عوامل محيطي نظير دود سيگار، بعضي داروها، اشعه ماوراءبنفش و آلودگي هوا نيز روند توليد آنها را سرعت مي‌بخشند. در بررسي‌هاي جديد انجام شده، افزايش سطح آنتي‌اكسيدان خون به دنبال تجويز مكمل هسته انگور مشاهده شد. راديكال‌هاي آزاد همچنين در بروز عارضه پيري و مشكلات بسياري از قبيل بيماري‌هاي قلبي و سرطان دخيل هستند. آنتي اكسيدان‌هاي موجود در هسته انگور قادر به خنثي‌سازي تاثير راديكال‌هاي آزاد هستند و از بروز اغلب عوارض آنها جلوگيري مي‌كنند.

http://butterbeliever.com/wp-content/uploads/2013/03/grapeseed-oil-good.jpg

هسته انگور حاوي چه موادي است؟

ويتامين E، فلاوونوئيدها، لينولئيك اسيد و تركيباتي كه پروسيانيدين ناميده مي‌شوند (نظير تانن‌ها، پيكنوجنول، اليگومريك پروآنتوسيانيدين (OPC) ) به طور خيلي فشرده در هسته انگور جاي گرفته‌اند. البته عناصر فوق به ميزان جزئي‌تري در پوست انگور نيز يافت مي‌شوند. رزوراترول تركيب مهم ديگر موجود در هسته انگور است كه مكمل آنتي‌اكسيداني معمول‌تري محسوب مي‌شود.

عصاره هسته انگور به چه فرمي قابل استفاده است؟

امروزه عصاره مزبور به عنوان مكمل به اشكال مختلف (اعم از كپسول، قرص و محلول‌هاي خوراكي) تجويز مي‌شود، اما معمول‌ترين و در دسترس‌ترين شكل مورد استفاده، روغن هسته انگور است كه كاربرد غذايي دارد و در ضمن حاوي تمام خصوصيات ذكر شده دانه انگور نيز مي‌باشد.

تركيب چربي موجود در روغن هسته انگور چيست؟

روغن هسته انگور حاوي مقادير قابل توجهي اسيدچرب امگا-۶ است، به طوري كه حدود ۶۸ درصد محتواي چربي آن از نوع اسيد لينولئيك مي‌باشد، ولي از نظر امگا-۳ بسيار ضعيف است، به طوري كه فقط حدود ۲/۰ درصد اسيد لينولنيك دارد. بقيه اسيدهاي چرب آن شامل اسيد اولئيك (خانواده امگا-۹) حدود ۱۹ درصد، اسيد پالمتيك (اشباع) ۲/۷ درصد و اسيد استئاريك ۸/۴ درصد است. برخلاف روغن زيتون كه تحمل درجه حرارت بالا را ندارد، روغن هسته انگور دماي پخت بالا را مي‌تواند تحمل كند، چون نقطه ذوب بالاتري دارد و تغيير ناخوشايندي در ساختمان آن به وجود نمي‌آيد، ضمن اينكه هيچ بو و مزه‌اي ندارد و ممكن است براي ذائقه افرادي كه بوي روغن زيتون را دوست ندارند، مقبوليت بيشتري داشته باشد. البته مهم است بدانيد كه محتواي آنتي‌اكسيداني آن نيز بيشتر از روغن زيتون است.

خواص درمانی هسته انگور

حتماً شما هم افراد زیادی را می‌شناسید که هنگام خوردن انگور هسته آن را خارج می‌کنند. چون جویدن آن حالت ناخوشایندی برای اکثر افراد دارد. اما شاید باورتان نشود زمانی که دارید با سماجت تلاش می‌کنید هسته انگور را خارج کنید در واقع یک گنجینه را دور می‌اندازید.

همین هسته‌های کوچک و سفت و اعصاب خرد‌کن به حفظ جوانی، سلامت، زیبایی و حتی تناسب اندام شما کمک می‌کنند. البته خواص هسته انگور به همین جا ختم نمی‌شود. در این مطلب شما را با گوشه‌ای از خواص این هسته‌های به ظاهر بی‌ارزش آشنا می‌کنیم.

مقابله با آلودگی

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هسته انگور نه تنها ما را در برابر آلودگی‌ها حفظ می‌کنند بلکه تأثیر منفی دخانیات را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهند. اگر در شهرهای بزرگ و در میان آلودگی هوا زندگی می‌کنید و یا جزو سیگاری‌های غیرفعال (افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار قرار دارند) یا فول استرس هستید حتماً انگور میل کنید و هسته‌های آن ‌ها را درنیاورید.

 گنجینه آنتی‌اکسیدان

هسته انگور سرشار از آنتی اکسیدان از جمله اسید فنول‌ها، توکوفرول و پروانتوسیانیدین است که برای سلامتی بدن غوغا می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها بدن را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و باعث تقویت بافت ‌ها و ارگان‌ها می‌شوند. خواص آنتی‌اکسیدانی، ویتامین‌ها ی C و E و بتاکاورتن موجود در هسته انگور به مدت ۳ روز در بدن فعال می‌شوند و با عناصر مضر و آسیب‌رسان مقابله می‌کنند.

هسته انگور برای تحریک و تصفیه خون

هسته انگور باعث تحریک جریان خون می‌شود. این کار مانع از ترومبوز (تشکیل لخته خون) شده و فشارخون را کنترل می‌کند.

فلاوونوئیدها که جزو دیگر ترکیبات هسته انگور هستند باعث تقویت رگ‌‌های خونی و تصفیه خون از بقایای داروها و دیگر عناصر مضر می‌شود. این ترکیبات همچنین برای افرادی که از مشکلات قلبی رنج می‌برند مفید است.

برای داشتن موهایی سالم‌تر

هسته انگور برای سلامت موها نیز مفید است چون باعث تقویت و مقابله با ریزش مو می‌شود. ترکیبات موجود در هسته انگور به تحریک جریان خون کمک کرده و خون را در مویرگ‌‌ها نیز به جریان در می‌آورند. این مسئله نیز باعث تغذیه سلول‌‌های پوست سر شده و از ریزش مو جلوگیری می‌شود.

ضدباکتری و ضدالتهاب

هسته انگور به طور موثری با التهاب‌ها و عفونت‌های بدن مقابله می‌کند. به همین دلیل برای افرادی که دچار مشکلاتی مانند آرتریت، درماتیت، مشکلات پوست، سینوزیت، گاستریت، ورم معده و عفونت ادراری هستند مفید است. ترکیبات موجود در هسته انگور باعث تمیزی روده‌ها می‌شود.

مفید برای بینایی

هسته انگور دوست چشم‌ها است به خاطر اینکه حاوی میزان قابل توجهی ویتامین E می‌باشد. این هسته‌های سرسخت برای کاهش خستگی چشم ‌ها که به دلیل چشم دوختن به صفحه رایانه یا تلویزیون و یا مطالعه زیاد بروز می‌کند موثر است. هسته انگور همچنین برای مقابله با بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت مفید است.

ضدسرطان

خواص آنتی‌اکسیدانی هسته انگور از آن یک مکمل طبیعی برای مقابله با برخی از انواع سرطان‌ها ساخته است. این ترکیبات باعث پیشگیری از سرطان‌های پوست، پروستات و سینه می شوند.

كلسترول بالا:

در بررسي كه بر روي ۴۰ فرد مبتلا به كلسترول خون بالا انجام گرفت، تجويز مكمل هسته انگور به همراه كروميوم به ميزان قابل توجهي باعث كاهش كلسترول خون اين افراد شد. تجويز مكمل آن نيز براي افراد سيگاري، كاهش LDL را در آزمايشات آنها نشان داد. در بررسي ديگر، تجويز ۱ اونس روغن هسته انگور به مدت ۴ هفته ۱۴ درصد افزايش در HDL را به دنبال داشت.

فشارخون بالا:

آنتي‌اكسيدان‌ها (نظير هسته انگور) موجب حفاظت رگ‌هاي خوني در برابر آسيب‌ها و صدمات مي‌شوند. همانطور كه مي‌دانيم رگ‌هاي آسيب ديده منجر به افزايش فشارخون و در نهايت افزايش كار قلب مي‌شوند. در بعضي مطالعات حيواني، عصاره هسته انگور، كاهش فشارخون را به دنبال داشت. البته تحقيقات بيشتري در اين زمينه مورد نياز است.

بيماري‌هاي قلبي:

بسياري از مشكلات قلبي در اثر آترواسكلروز (كه ناشي از سفتي و سختي رگ‌ها است) ايجاد مي‌شوند. عصاره هسته انگور با جلوگيري از تشكيل پلاك، مانع از سفت شدن رگ‌ها، رسوب LDL و بروز نارسايي‌هاي قلبي مي‌شود.
سرطان: پلي‌فنول‌هاي موجود در هسته انگور، آپوپتوز را در سلول‌هاي سرطاني افزايش مي‌دهند. آپوپتوز يك عملكرد طبيعي در سلول‌‌هاي سالم است؛ به اين صورت كه سلول‌ها طبق برنامه، هنگامي كه از حالت طبيعي خارج مي‌شوند به دور خود ديواري مي‌كشند و خود را نابود مي‌كنند، البته مطالعات نشان داده‌اند كه در تومورها به عللي پديده آپوپتوز تمايل به كاهش دارد كه نتيجه آن رشد توده سرطاني است. در تحقيقي كه در دانشگاه كنتاكي به عمل آمد، استفاده از عصاره انگور، ۷۶ درصد افزايش آپوپتوز را در طول بررسي به دنبال داشت. در شرايط آزمايشگاهي بررسي‌هاي انجام شده نشان دادند كه عصاره هسته انگور مانع از پيشرفت سرطان كولون، معده، سينه، پروستات و ريه مي‌گردد. امروزه فرضيه استفاده از عصاره هسته انگور به عنوان مكمل در كنار دارو درماني در بيماران سرطاني، طرفداران زيادي دارد.

آسيب‌هاي پوستي:

مصرف هسته انگور باعث جوانی و سلامت هر چه بیشتر پوست می‌شود. این هسته‌ها حاوی کلاژن و رسوراترول است؛ ترکیباتی که با پیری سلول‌‌های پوستی و بروز چین و چروک مقابله می‌کند. باید بدانید که اکثر کرم‌های موجود حاوی هسته انگور (به منظور کاهش آکنه و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست) هستند. ترکیبات موجود در این دانه‌ها ترشح کلاژن را فعال کرده و پوست را محکم، مرطوب کرده و به تقویت موها و مقابله با آکنه‌ها نیز کمک می‌کنند. عصاره هسته انگور همچنين در كاهش صدمات وارده به پوست در اثر اشعه ماوراء بنفش موثر است. بيوفلاوونوئيد پروآنتوسيانيدين موجود در عصاره هسته انگور، اكسيداسيون اسيدهاي چرب و التهاباتي كه منجر به آسيب پوستي و بروز علايم پيري مي‌شوند را كاهش مي‌دهد. در تحقيقات انجام شده در دانشگاه اوهايو، عصاره هسته انگور باعث تسريع در ترميم جراحات گرديد. روغن هسته انگور به طور وسيعي در توليد محصولات محافظتي پوست و مواد آرايشي به كار مي‌رود و به دليل محتواي بالاي ويتامين E و اسيد لينولئيك آن براي پوست بسيار مفيد است. روغن هسته انگور تركيب بسيار مناسبي براي ماساژ درماني است، چون به راحتي جذب پوست مي‌شود و چربي آن در سطح پوست نمي‌ماند. همچنين به خاطر محتواي بالاي اسيد لينولئيك، مناسب پوست و غشاء سلول‌هاست، خاصيت بازسازي و نمو بالايي دارد و به عنوان مرطوب‌كننده، از كارآيي زيادي برخوردار است و به خصوص براي جلوگيري از چروك دور چشم توصيه مي‌شود.

مطالعات ديگر نشان داده‌اند كه عصاره هسته انگور در تنظيم قندخون در سطح طبيعي موثر است و مي‌دانيم كه تثبيت قندخون براي عملكرد مناسب مغز، چشم و پوست حياتي مي‌باشد. از آنجا كه عصاره هسته انگور قادر به عبور از سدخوني مغز است، در تحقيقات جديد از آن به عنوان مكملي در دارو درماني بيماري آلزايمر استفاده مي‌كنند. از ديگر فوايد ذكر شده براي اين عصاره، افزايش دانسيته استخوان در ميانسالي و دوران يائسگي مي‌باشد.

 تهیه و تنطیم : مهندس محسن طاهرسلطانی

Review Overview

User Rating: 4.18 ( 2 votes)

بازدیدها: 4878

About Fooda

وبسایت فودا، ﮐﺎﻣﻠﺘﺮﯾﻦ ﻣﺮﺟﻊ ﺩﺍﻧﻠﻮﺩ ﺭﺍﯾﮕﺎﻥ ﮔﺰﺍﺭﺷﮑﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ و تهیه ﮔﺰﺍﺭﺵ ﮐﺎﺭﺁﻣﻮﺯﯼ، پروژه اصول طراحی ، گزارش عملیات صنایع غذایی ، ﻣﻘﺎﻟﻪ، ﺳﻤﯿﻨﺎﺭ، کاربینی ، ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻥ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻏﺬﺍﯾﯽ foodvar@yahoo.com ﺑﺎ ﺗﺸﮑﺮ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺳﺎﯾﺖ

Check Also

روغن زیتون

فرآيند توليد روغن زيتون

روغن با روش هاي مختلف که عمدتا فيزيکي است از زيتون استخراج و باقيمانده اي به جا مي ماند که  تا 8 درصد روغن داشته و توسط حلال که معمولا هگزان است روغن کشي و روغن حاصل، روغن تفاله ناميده مي شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.