وظایف بسته بندی

  وظایف بسته بندی را به نقل از کتب مختلف می توان به شرح زیر خلاصه نمود  :

یک بسته بندی باید بتواند یک یا چند کالای مناسب را از عوامل فیزیکی و شیمیائی حوزه اطراف خود حفظ کند، از طرف دیگر باید بتواند خود را به محیط اطراف عرضه کرده و اطلاعات مربوط به کالای داخل خود را در یک محدوده خاص به جهان خارج برساند. پوشش حفاظتی یا بسته بندی باید با مجموعه ای از عوامل فیزیکی و شیمیائی، حمل و نقل و انبار شدن تعامل کند تا بتواند به مقولاتی ذیل دست یابد  :

رقابت تجاری در حوزه اقتصاد 

روانشناسی 

نیازهای مصرف کننده

بسته بندی ماهیتاً یک حامل است که می تواند وظیفهٔ محافظت کالای بسته بندی شده را در مقابل عوامل تخریب انجام دهد و علاوه بر آن قابلیت حمل ونقل را برای هر کالائی فراهم سازد، و سرانجام نوآوری می تواند در زمینه های تکنیکی و هنری کالال را برای بازار جالب توجه کرده و از این نقطه نظر میان کالا و مصرف کننده رابطهٔ نوینی برقرار سازد. کمتر پدیده بی ارتباطی مانند بسته بندی، دو ویژگی جاذبهٔ فردی و اجتماعی را توأمان با خود دارد و از این نقطه نظر، صنایع بسته بندی در هر کشوری نماینده رشد ساختاری بازاری و تولید آن می باشد  .

آمار، گویای آن است که بیش از ۵۰ میلیارد دلار از ماشین های تولید آمریکا سالانه صرف صنایع بسته بندی می شود و این خود از کل هزینه های تبلیغاتی در این کشور بیشتر است. بیش از سه چهارم کل تولیداتی که آمریکائی ها دریافت می کنند به شکلی با بسته بندی همراه است و بیش از ۷ درصد پولی که صرف خرید کالا می کنند مربوط به بسته بندی آنها می شود. یک بسته بندی خوب باید بتواند یک یا چند کالا را در مدتی مناسب، از عوامل فیزیکی و شیمیائی حوزه اطراف خود حفظ کند و از طرف دیگر باید بتواند خود را به محیط اطراف عرضه کرده و اطلاعات مربوط به کالای داخل خود را به جهان خارج، در یک محدوده خاص برساند  .

بدین ترتیب، بسته بندی باید بتواند سلامت کالای محتوی خود را از مرحله تولید تا مرحله مصرف حفظ کند. پس بسته بندی را می توان به عنوان حلقه ای میان تولید و بازار و مصرف مطرح کرد. از نظر کاربرد و وظیفه ای که دارند، می توان به سه نوع زیر تقسیم کرد  :

  ۱  . بسته های بزرگ حمل و نقل که اصطلاحاً بسته های صادراتی نیز گفته می شوند  .

  ۲  . بسته های کوچک حمل و نقل جهت جا به جائی کالا در مسافت های کم

  ۳  . بسته های مصرفی که معمولاً به دست مصرف کننده نهائی می رسند  .

هر یک از انواع فوق با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارند باید از طراحی و ویژگی های معینی برخوردار باشند  .

 

  بسته های بزرگ حمل و نقل

در این نوع بسته بندی ها بیشتر به مسئلهٔ حفاظت و نگهداری کالا توجه می شود، بسته بندی های بزرگ وظیفهٔ حفظ و سلامت کالا را در مسافت های طولانی و مراحل گوناگون به عهده دارند و باید دارای استحکام کافی جهت تحمل عوامل مختلف فیزیکی و شیمیائی مؤثر در حمل ونقل باشند. این بسته ها معمولاً تحت تأثیر عوامل زیر قرار می گیرند و باید به گونه ای انتخاب و طراحی شوند تا بتوانند در مقابل آنها مقاومت کنند. در ذیل یک نمونه از این نوع بسته بندی ها آورده شده است  .

بسته بندی بویل – این – بگ

این بسته بندی علاوه بر محافظت ماده غذائی در برابر میگروار گانیزم ها مانع نفوذ رطوبت و انتقال گاز می شود، شفاف بوده و با ماده غذائی کاملاً سازگاری دارد می توان هوای آن را تخلیه و تحت حرارت درب آن را سیل کرد، وزن سبکی داشته و هنگام انبار کردن به فضای کمتری احتیاج دارد، تحت شرایط انجماد هم استحکام خود را از دست نداده و در اثر افزایش حجم پاره نمی شود، همچنین مزیت دیگر آن استحکام در آب جوش بعد از خارج کردن از فریزر می باشد و هنگام جوشیدن در اثر انبساط داخل نمی ترکد  .

خصوصیات کلی  :

تحمل فشار ناشی از روی هم چیدن کالا هنگام حمل ونقل

تحمل لرزش بر اثر تکان وسایل نقلیه به ویژه در جاده ها

تحمل ضربه در مراحل مختلف جابه جائی کالا یا سقوط بسته

مقاومت در برابر تأثیر عوامل جوی مانند رطوبت و حرارت  .

بسته های کوچک حمل و نقل جهت جابه جائی کالا در مسافت های کوتاه

این نوع بسته ها نیز باید خواص فوق الذکر را، متناسب با کیفیت حمل ونقل در داخل کشور و در مسافت های کوچکتر داشته باشند به عنوان مثال بسته بند معرفی شده ذیل یک نمونه از بسته بندی شرینک بوده که جهت حمل و نقل کوتاه مدت متناسب می باشد  :

 بسته بندی شرینک

بسته بندی کالا با فیلم های پلاستیکی قابل جمع شو در اثر حرارت، قابل کالا را پوشش می دهد و پس از اعمال حرارت، جمع شده و کالا را محکم دربرمی گیرد.

محاسن  :

از وزن سبکی برخوردار هستند  .

بسته به نوع ماده پلاستیکی سخت و یا قابل انعطاف هستند  .

تهیه بسته با شکل های گوناگون، رنگ ها و ابعاد دلخواه میسر می باشد  .

اغلب استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در برابر مایعات دارند  .

پایداری شیمیائی بالائی دارند  .

قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند جز در مواردی خاص.

قابلیت چاپ و تزئین و جلوه بسیار مطلوبی دارند.

بسته های مصرفی

در این نوع بسته بندی ها علاوه بر رعایت عامل حفاظت در شرایط ویژه، باید به عامل ارتباط و تبلیغ نیز توجه شود؛ بنابراین طراحی یکی از ویژگی های این نوع از بسته بندی ها است. در برخی از انواع آنها، به ویژه بسته بندی های موادغذائی، باید ملاحظات بهداشتی را در نظر گرفت تا از به خطر افتادن سلامت جامعه جلوگیری شود. این بسته ها باید متناسب با نیاز مصرف کننده موارد زیر را جوابگو باشند در ذیل یک نمونه از این نوع بسته بندی ها معرفی شده است.

آیروسل Aerosol

بسته های که مقاوم به نفوذ گاز بوده و یک عدد شیر برای انتقال محصول به بیرون را دارند تا کالای درون آنها که محبوس شده است به راحتی خارج گردند (یک محرک در زمانی که شیر آن باز می شود کالا را از درون بسته خارج می کند) در بسته های آیروسل ذرات هوا با گاز مخلوط می شوند که با خروج گاز از بسته، پراکنده می شوند. جنس این بسته می تواند فلز، شیشه، پلاستیک، کامپوزیت و به صورت یک یا چند لایه باشد.

محاسن:

قابلیت تهیه بسته با سایز و فرم های متنوع

استحکام مکانیکی بالا

داشتن تسهیلات خوب در حمل ونقل و انبار کردن کالا

مقاومت در شرایط محیطی مختلف و حفظ کالاهای بسیار حساس برای مدت طولانی

قابلیت بازیافت خوب

قابلیت نگهداری کالا در حالت های جامد – مایع و به ویژه گاز

 

خصوصیات کلی:

تأمین مقدار مناسبی از محصول با توجه به مورد مصرف آن

سهولت استفاده از کالا

سهولت انتقال پیام محتوی درون بسته از طریق طراحی مناسب حجم، شکل و کلام

سهولت در دسترس قرار دادن مواد از نظر شکل بسته و غیره؛ طوری که بتوان آن را در معرض دید قرار داد.

سهولت در انهدام بسته، بعد از مصرف محتوی آن با توجه به حجم زیاد این گونه مواد (زباله ها(

 

تهیه کننده: مصطفی امام پور

ماهنامه صنعت بسته بندی   

Review Overview

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

Views: 13

About Fooda

وبسایت فودا، ﮐﺎﻣﻠﺘﺮﯾﻦ ﻣﺮﺟﻊ ﺩﺍﻧﻠﻮﺩ ﺭﺍﯾﮕﺎﻥ ﮔﺰﺍﺭﺷﮑﺎﺭ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻩ و تهیه ﮔﺰﺍﺭﺵ ﮐﺎﺭﺁﻣﻮﺯﯼ، پروژه اصول طراحی ، گزارش عملیات صنایع غذایی ، ﻣﻘﺎﻟﻪ، ﺳﻤﯿﻨﺎﺭ، کاربینی ، ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﯾﺎﻥ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻏﺬﺍﯾﯽ foodvar@yahoo.com ﺑﺎ ﺗﺸﮑﺮ ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺳﺎﯾﺖ

Check Also

روغن زیتون

فرآيند توليد روغن زيتون

روغن با روش هاي مختلف که عمدتا فيزيکي است از زيتون استخراج و باقيمانده اي به جا مي ماند که  تا 8 درصد روغن داشته و توسط حلال که معمولا هگزان است روغن کشي و روغن حاصل، روغن تفاله ناميده مي شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *